MASALSI ÜSKÜDAR
Tarihin izleri Üsküdar'ın her köşe başında, her sokağın sonunda sizi hayret çıglıklarınızla karşılar.. Eteklerindeki Kız Kulesi'yle sizi masalsı güzelliğiyle kendi dünyasına çeker. Üsküdar'ın güzelliğini anlamlı kılan biraz da içinde barındırdığı evliyların, tekkelerin oluşturduğu o uhrevi havadır.
 
Bu uhrevi havayı ve tarihigüzelliğini görmek için Üsküdar sokaklarında biraz kaybolmak, sahilinde ise,rüzgara kalbinizi kaptırarak şöyle akşam sefasıyla Salacak'tan Paşalimanı'na kadar gönlünüzce yürümeniz yeterli... Geçmişi Atinalılar dönemine dayananve merkezi Paşalimanı ile Salacak arasında yer alan Üsküdar'ın kuruluşu kaynaklara göre M.Ö. 5. yüzyıla dayanıyor.
 
Tarih boyunca önemli ulaşım ve konaklama merkezi olan Üsküdar'ın, üzerinde batan gün ışıklarının, karşı yakadan yaldızlı görünmesi yüzünden uzun yıllar 'Altın şehir' diye anıldığı söylenir. Bu arada Müslümanların eline tarihi kayıtlara göre Orhan Gazi tarafından yaklaşık olarak 1384 yılında fethedildikten sonra geçmiş ve 1. Murat döneminde nüfusun önemli bir kısmı Türklerden oluşmaya başlamış. Ancak Türklerin tam olarak buraya yerleşmeleri İstanbul'un fethinden sonra gerçekleşmiş. Osmanlı'nın gözdesi olan Üsküdar'daişte bu yüzden bugün çok sayıda Osmanlı eserine rastlıyoruz.
 
Bu eserler arasında en ünlüsü Kanuni Sultan Süleyman'ın kızı Mihrimah Sultan için Mimar Sinan'a yaptırdığı Mihrimah Sultan Camii'dir. Bunun dışında yine Mimar Sinan eserleri arasında yer alan Büyük Hamam, Mimar Sinan Çarşısı ve Şemsipaşa Camii ve Külliyesi gibi sayısız eser bir tarih sülieti olarak Üsküdar'ın güzelliğine güzellik katar.
 
Evliya Çelebi'nin methettiği diyar Ünlü gezgin Evliya Çelebi'nin övdüğü Üsküdar bize aynı zamanda geçmiş dönemdeki Üsküdar'ı da tanımlar. Üsküdar'da 70 mahallenin Müslüman, 11 mahallenini Rum ve Ermeni
olduğunu ve 1 mahalleninde Yahudi olduğunu söyleyen Çelebi, her topluluğun hoş ve kardeşce birarada yaşadıklarını anlatmaktadır.
 
Yine Çelebi, o günkü Üsküdar'ın beyaz pidesinin,'kirde' denilen ince yufkasının, çöreğinin, tandır kebabının, kaymağının, hora üzümünün ve karanfilli üzüm şerbetinin çok meşhur olduğunu belirtmiştir.Asırlar öncesinden büyük bir iz ve miras taşıyan Üsküdar, İstanbul'un en güzel semtlerinden biri olarak yaşamaktadır.
 
Çok şey değişsede bugün hala gün batımında 'Altın şehre' dönüşen Üsküdar'ı seyretmek geçmişte olduğu gibi bugün de aynı duyguları yaşatmaktadır şüphesiz...yeni saray otelinde konaklayarak tüm bu güzellikleri yakından görmek ve teras kahvaltı salonunda kahvaltınızı yaparken üsküdarın ve muhteşem deniz manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.